Саб04042020

Последна промена03:51:46 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Поради снег и слаба видливост, внимателно на патиштата

Поради снег и слаба видливост, внимателно на патиштата

Сподели

Слаби врнежи од снег има на превоите Стража, , Буково и Пресека но и кај Маврово. Магла со видливост од 50до100мтри има на Стража и Крушево.

Дежурните екипи на ЈП „Македонија пат“ се на терен и редовно ги оддржуваат проодни сите патни правци. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Меѓу другите,посебно внимание при возењето е потребно и на делницата Маврово – Дебар – Струга. Патниот правец Р2 332, Охрид - Ресен преку Галичица (врска со Р1307 (Царина)-врска со А3 и Р1301 (Трпејца), од месноста Корита до зимскиот центар Отешево и понатаму останува затворен сезонски за сообраќај на сите возила. Оваа забрана ќе трае до 31.03.2014 год. Од 15.ноември минатата година започна законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15-ти март годинава.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK