Вто03022021

Последна промена04:11:35 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Европарламентот со заложба за почеток на преговорите со ЕУ

Европарламентот со заложба за почеток на преговорите со ЕУ

Сподели

На пленарната сесија на Европскиот парламент во Стразбур, уште еднаш беше повикан Советот на Европската унија да утврди датум за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ, јавува Дојче веле.

 

„Горд сум што претставив извештај во ЕП, кој бара без одложување почеток на преговори со Македонија. Исто така сум среќен што беше најден консензус за изборниот закон и што е воспоставен дијалог меѓу новинарите и владата, но и дека буџетот беше усвоен во нормална парламентарна процедура. Акцентот е ставен врз интеграцијата и образованието, меѓуетничките односи и селективното судство“, вели известувачот Ричард Хауит, социјалист од Велика Британија.

Тој притоа нагласува дека негова грижа е земјата да напредува, затоа тој предлага Европската комисија да и додели на Македонија статус на „функционална пазарна економија“, со што ќе бидат гарантирани странските инвестиции.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK