Сре01272021

Последна промена05:17:29 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Македонија е 6-та држава по монетарна слобода

Македонија е 6-та држава по монетарна слобода

Сподели

Стив Форбс, сопственикот и издавач на американското најпознато списание за економија „Форбс“, оценува дека Македонија е 6-та држава по монетарна слобода, на 16-то по заштитата на инвестициите и 46-та по трговската слобода, јавува дописникот на МРТ од Вашингтон. Македонија е рангирана на 36-то место од 100 најдобри земји во светот за бизнис.

 

Форбс забележува и зголемување на иновациите во Македонија, што е добар сигнал дека државата економски се развива. Сепак според влијателниот Стив Форбс, светот и во 2014-та не е целосно излезен од економската криза предизвикана од нестабилните валути. Според „Форбс“, време е светот да се врати на стариот капиталистички концепт за гаранција на валутите со злато.

Списанието „Форбс“ е најчитаното списание на 100 најпрофитабилни компании во светот. Во него Македонија се оценува како новата топ дестинација за економија во Европа.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK