Вто01182022

Последна промена03:50:18 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Од среда пластичните кеси 15 денари

Од среда пластичните кеси 15 денари

Сподели

Од среда во сите трговски обејкти пластичните биоразградиви кеси ќе се наплаќаат по 15 денари.

Истовремено од среда се воведува и забрана за еднократна употреба на пластично пакување во заштитените подрачја. Ова го предвидува Законот за управување со пакување и отпад од пакување. Досега, цената на кесите зависно од трговските објекти чинеше од 1 до 10 денари.

Со оваа одлука, како што информираа од Министерството за екологија, се прави обид да се намали употребата на пластични кеси, а граѓаните да се префрлат на кеси кои ќе бидат за повеќе употреби изработени од еколошки материјали.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK