Чет07092020

Последна промена06:42:33 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Над 4000 стечајци поднеле барање за паричен надомест

Над 4000 стечајци поднеле барање за паричен надомест

Сподели

Вкупно 4.273 невработени лица досега поднеле барање до Агенцијата за вработување за добивање паричен надоместок по стапувањето во сила на Законот за стечајци, пренесува МИА.

 

Агенцијата за вработување во соопштението до јавноста информира дека при поднесување на барањето, невработеното лице треба да приложи само лична карта на увид, а сите останати документи ќе бидат собрани по службена должност.

Од петокот Агенцијата за вработување почна да ги прима барањата за добивање материјален надомест во износ од 7.100 денари од лицата кои останале без работа од 2000 година до 31 декември лани, а имаат работен стаж повеќе од 25 години и работеле во претпријатија во доминантна државна сопственост.

Согласно измените на Законот за материјално обезбедување на невработените лица, барањата ќе се примаат во законски утврдениот рок од 30 дена, односно до 22 март.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK