Пон04122021

Последна промена07:52:50 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Четворица кандидати за претседателските избори

Четворица кандидати за претседателските избори

Сподели

На  полноќ  истече  рокот  за  собирање  на  10000  потписи  за  претседсателските  номинации .  На  овие  четврти  по  ред  претседателски  избори   гласовите  од  граѓаните  ќе  ги  бараат  4  кандидати .

Тројца  универзитетски  професори  Ивановски,  Пендаровски  и  Поповски  и  педагогот   Илјаз  Халими .  Споредено  со  претходните кога  имаше  7  кандидати  бројот  овојпат  речиси  преполовен.

По  конвенцијата  на  ВМРО - ДПМНЕ   за  само неколку  часа  над  20 000  граѓани  дадоа  подршка  за  Иванов.Стево  Пендаровски  во  претседателската  трка  ќе  влезе  со  подршка  од  30  пратеници.

Партијата  на  Јакимовски  за  кандидатурата  на  Зоран  Поповски  експресно  ги собра  потписите .И  на  ДПА    за  кандидатурата  на  Илјаз  Халими  и  беше  доволен  еден  ден.

Потребните  10000 илјади  потписи  проблем  за  Стојанчо  Ангелов  и  Билјана  Ванквовска .  Се  откажаа  на  неколку  часа  пред  истекот  на  рокот   .

ДУИ на  митинзите  ќе  оди  со  консензуалниот  концепт  ,но  без  кандидат

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK