Пон11302020

Последна промена09:51:24 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија ДИК го донесе Роковникот за парламентарните избори

ДИК го донесе Роковникот за парламентарните избори

Сподели

На 5-ти април ќе започне кампањата за парламентарните избори во земјава. Кампањата ќе трае до 27-ми  април и ќе биде прекината на 12 и 13 април поради предизборниот молк за претседателските избори.

Со оваа одлучи ДИК обезбеди 20 дневна кампања за парламентарните избори и изборен молк за претседателските. 

Според роковникот, листите на кандидати за пратеници ДИК треба да ги прими  најдоцна до 29 март, а жребувањето ќе се одржи на 3  април. Јавниот увид во Избирачкиот список започнува на 16 март и ќе трае до 30 март.

Дијаспирата ќе гласа на 26 април, ден пред одржувањето на предвремените парламентарни избори и вториот круг од претседателските избори.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK