Пон11302020

Последна промена12:25:19 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија МВР ќе издава биометриски лични документи по брза постапка

МВР ќе издава биометриски лични документи по брза постапка

Сподели

Со цел да им излезе во пресрет на граѓаните кои сакаат да гласаат на претстојните избори а сеуште немаат биометриски лични документи или пак веќе им е истичен рокот, министерството за внатрешни работи ќе издава биометриски лични документи по брза постапка.

Според министерката Гордана Јанкуловска бидејќи се работи за два паралелни изборни процеси, можат да се појават разлики во изборните списоци, имајќи во предвид дека во вториот круг на претседателските избори ќе се одржат и вонредните парламентарни избори, а граѓаните ќе бидат на двата избирачки списоци. Според официјалната статистика досега вкупно се издадени 1.934.323 лични карти, односно 1.857.909 пасоши. Бројката на државјани на Македонија, кои немаат извадено биометриски документ е 124.962. Инаку, граѓаните ќе можат да поднесат документи и да подигнуваат исправи и за време на викендите односно во наредниот период до изборите, сите документи ќе се разгледуваат во брза постапка и веднаш ќе се одобруваат и изработуваат, со цел да им се излезе во пресрет на што поголем број граѓани да го остварат своето гласачко право.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK