Чет07092020

Последна промена06:42:33 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Ново зголемување на социјалната помош

Ново зголемување на социјалната помош

Сподели

Околу 35.000 домаќинства од месецов добиваат 5% повеќе средства со кои полесно ќе го поминат месецот, односно ќе добијат  подобри услови за живот.

 

Државата обезбедува дополнителна помош и за луѓето со посебни потреби. Оние кои се сместени во институциите, болните од квадриплегија и слепите, добиваат надоместок од по 7.000 денари, а глувите од 4.000 денари.

За 8 години социјалната помош е зголемена за речиси 50% - просекот пораснал од 2.900 на 4.200 денари. Постојаната парична помош, пак, пораснала за 46% - од 3.700 на 5.400 денари.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK