Чет07092020

Последна промена06:42:33 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Преподобен Талалеј

Преподобен Талалеј

Сподели

Според житието Талалеј бил испосник сириски. Прво се подвизуваше во манастирот на Свети Сава Осветен, но потоа се насели на некои многубожечки гробишта прочуени по појави на демони и плашила.

За да го победи стравот во себе со верата во Бога, Талалеј се насели таму и на гробиштата живееше долги години многу трпејќи од нападите на злите духови дење и ноќе. Заради големата вера и љубов кон Господ, Он му даде дар на чудотворство, па им направи многу добрини на болните и страдални луѓе. Се упокои околу 460 година.

 

Денешниот ден МПЦ го посветила и на следниве светители: Светиот маченик Агатангел Битолски,  Преподобен Прокопиј Декаполит;  Преподобен Тит Печерски; Преподобен Стефан и  Светиот маченик Јулијан Подагрик. 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK