Пон08032020

Последна промена02:18:24 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Отворена линијата „Ало докторе“

Отворена линијата „Ало докторе“

Сподели

Од деенес започа да функционира проектот „Ало, докторе!“, преку кој на бесплатниот телефонски број 15-123 граѓаните ќе можат да добијат совети од специјалист.

 

На работа на оваа телефонска линија ќе бидат ангажирани 13 доктори. Од нив граѓаните ќе можат да добијат совет доколку имаат настинка, грип, зголемена температура, главоболка и без да посетат лекарска ординација.

- „Од секој град, од секое место можат да се обратат на овој број и да добијат соодветна здравствена услуга преку здравствен совет, симптоматска терапија или пак повикот да биде прерпратен во итната медицинска помош“, велат од министерството за здравство.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK