Нед07122020

Последна промена08:01:50 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Седум години од смртта на Тоше

Седум години од смртта на Тоше

Сподели

Македонската поп ѕвезда Тоше Проески на денешен ден пред седум години загина во трагична сообраќајна несреќа на автопатот Загреб - Липовац, кај Нова Градишта, во Хрватска.

Имаше само 26 години. Тоше беше една од најголемите ѕвезди на балканскиот простор и се доживуваше како заштитен знак на Македонија. Toj ja претставуваше нашата земја на Евровизија, каде влезе во финалето и го освои 14-место. На бројни фестивали низ Балканот го освојуваше првото место или добиваше специјални награди.

Тоше Проески е роден на 25 јануари 1981 година во Крушево. Неговите родители уште како дете забележале дека поседува музички талент, па така и го насочиле неговиот животен пат. Како малечок настапува на „Златно славејче“ и на „Мелфест“, пред и официјално да ја почне својата музичка кариера. „Се се должи на љубовта кон музиката. Скалите си одат една по една сами по себе и никогаш не размислуваш што ќе се случи по 10 години или по 20 години“, изјавуваше Тоше Проески. Неговиот талент го забележуваат сите, па затоа и неговите настапи уште како дете завршуваат со награди. За првпат пред македонската публика се појавува на Скопскиот фестивал со „Остани до крај“ во 1997 година. Од овој момент почнува и неговиот поход кон ѕвездите, пишува Фактор.

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK