Нед07122020

Последна промена08:01:50 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Од денес зимско сметање на времето

Од денес зимско сметање на времето

Сподели

Оваа сабота наспроти недела, завршува летното сметање на времето, како и секој последен викенд во октомври.

Недела наутро стрелките треба да се вратат еден час наназад, во 3:00 часот ќе се смета како 2:00 часот со што започнува зимското сметање на времето и ќе трае до последниот викенд на март.

Преминувањето на летно и зимско време првпат е забележано во 1916 година во земјите на северна Европа, а досега воведено е во околу 70 земји, главно на северната хемисфера. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK