Пет07032020

Последна промена09:53:49 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Продолжен притворот на Паско Кузман

Продолжен притворот на Паско Кузман

Сподели

Кривичниот суд во Скопје денеска донесе одлука да им се продолжи притворот за уште еден месец , на најголемиот број обвинети во “Фаланга 2”, меѓу кои е и директорот на Управата за заштита на културното наследство Паско Кузман.

 

Кузман се товари за злоупотреба на службената положба,тој спротивно на законот издал согласност на приватни лица за ископување на две локации. Поранешниот директор на Управата е во домашен притвор.


Обвинителството за организиран криминал пред две недели покрена обвинение против 16-мина, кои се сомничат дека вршеле илегални ископувања и одземале археолошки предмети од непроценлива вредност, кои потоа ги продавале на црни пазари во странство.

Наскоро се очекува да почне судењето за “Фаланга 2”.

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK