Пон01252021

Последна промена12:56:21 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Училиштата подготвени за стартот на новата учебна година

Училиштата подготвени за стартот на новата учебна година

Сподели

Учебната 2012/ 2013 може да почне. Преку 90% од подготвителните активности во министерството за образование и општините се реализирани.

Завршија санациите и реновирањата во училиштата, обезбедени се новите учебници наменети од прво до трето одделение, завршија и корекциите на учебниците, изјави министерот за образование Спиро Ристески.

 

- Од утре во училишна клупа ќе седнат 20 774 првачиња. Тоа е последната бројка што ја добивме заклучно со вчера. Очекувам да се зглеми таа бројка утре и задутре, со досредувањето на документите. Но ќе кажам дека мене ме загрижува фактот што бројката на запишани првачиња опаѓа секоја година поради намалениот наталитет, истакна Спиро Ристески министер за образование.

 

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK