Нед07052020

Последна промена07:53:21 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Иванов и Коморовски денеска во посета на Охрид

Иванов и Коморовски денеска во посета на Охрид

Сподели

Полскиот и македонскиот претседател денеска во Охрид. Во придружба на своите сопруги ги разгледуваат културно историските споменици во градот. Беа во Светиклиментовиот храм на Плаошник, црквата Света Софија а потоа ќе го посетат Музејот на вода во Градиште и на крај манастирот Свети Наум Охридски.

 

 

Полска ја поддржува и ќе ја поддржува Македонија во определбата за давање датум за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ, затоа што мислиме дека процесот за стабилизација на овој регион без Македонија е невозможен изјави претседателот на Полска Бронислав  Kоморовски при вчерашната средба во Скопје македонскиот претседател со Ѓорге Иванов.Македонскиот претседател го искажа очекувањето дека на следниот Совет на ЕУ,земјава ќе добие датум за преговори за членство.На пригодна свеченост во претседателската вила на Водно, претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на полскиот претседател Бронислав  Kоморовски го одликува со орден „8 Септември“ за исклучителни заслуги за развивање и зацврстување на пријателските односи и соработката меѓу двете земји, како и за афирмирање и јакнење на меѓународната положба и угледот на Република Македонија.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK