Пет07032020

Последна промена09:53:49 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Пешевски:Завршува забраната за увоз на брашно

Пешевски:Завршува забраната за увоз на брашно

Сподели

Македонската влада од 15 Септември ја укинува мерката за условен увоз на брашно од странство во Македонија.Ова синоќа го изјави синоќа вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски. Вицепремиерот рече дека пазарот со брашно е стабилизиран и не постои опасност од загрозување на домашното производство. 

 

Според Пешевски има најави дека ќе биде укината и нивната мерка за забрана на увоз на македонски производи. Сепак за тоа останува да одлучи косовската влада. Штом Косово го тргне ембаргото за македонски производи, по автоматизам се укинуваат и влезните такси за косовските државјавани во земјава., Пешевски потенцира дека Владата на Република Македонија успеа да им помогне на домашните субјекти и да ги заштити политичките и економски интереси на Македонија. 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK