Пон07132020

Последна промена03:47:41 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Акција "Шпион" приведени 17 лица во Скопје

Акција "Шпион" приведени 17 лица во Скопје

Сподели

17 лица се приведени и уапсени утрово во Скопје во големата полициска акција Шпион. Уапсен е екс-генерален директор на Бетон, екс директор на Агенција против перење пари, еден поранешен полициски генерал, поранешен функционер од Агенцијата за разузнавање, еден режисер-авторот на анимиран сатиричен филм и поранешен шеф на Кабинетот на претседателот на Собранието на РМ.

Распишана била потерница по еден новинар.
Двајца од уапсените биле вработени во Агенцијата за разузнавање, двајца активни во УБК, четворица се поранешни припадници на МВР, двајца од Министерство за одбрана, еден активен во Министерството за одбарана а еден е од Собрание. Тие се осомничени се за кривични дела шпионажа, уцена и измама.
Групата поседувала архивски материјали на класифицирани документи со кои ја шпионирале државата и уценувале поединци. Меѓу себе биле координирани од своевидна паралелна служба.
При претрес, утрово полицијата пронашла повеќе парчиња оружје и лап топи, како и УСБ мемориски картички.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK