Вто08042020

Последна промена03:26:05 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Обуки во областа на туризмот дел од новите мерки за вработување

Обуки во областа на туризмот дел од новите мерки за вработување

Сподели

Агенцијата за вработување објави оглас за четири мерки за вработување - за три различни видови на обуки и една мерка која е во форма на грант, неповратни финансиски средства за приватните компании и невработените лица.


Станува збор за обука од областа на приватното обезбедување која се реализира во соработка со Комората на приватно обезбедување, обука од областа на туризмот организирана во соработка со Факултетот за туризам, обука за возачка дозвола од Ц и Е категорија и за мобилност на работна сила во форма на грант од 92.000 денари за компанијата и невработено лице од руралните средини.

За овие мерки се обезбедени околу 8 милиони денари и ќе траат се до пополнување на планираниот број на лица.

МКД.мк

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK