Пет10302020

Последна промена07:31:00 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Инспекторите го контролираат спроведувањето на здравствените протоколи

Во периодот од 12 до 18 октомври, инспекторите од Државниот пазарен инспекторат, Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Државниот трудов инспекторат, Државниот инспекторат за транспорт, Агенцијата за храна и ветеринарство и Агенцијата за лекови и медицински средства реализираа вкупно 2.183 контроли, во врска со законите по кои постапуваат, како и по однос на одлуките на Владата од кои произлегуваат протоколите за спречување на ширењето на коронавирусот.

Повеќе...

Денес дванаесет починати од корона вирус

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19.

Повеќе...

Се набавуваат 500 илјади дози на „Ремдесивир“

Република Северна Македонија, преку Европската Унија добива брз пристап до лекот Ремдесивир. Европската Комисија потпиша рамковен договор со фармацевтската компанија „Gilead“ за набавка на 500 илјади дози од „Veklury“, бренд името на лекот „Ремдесивир“, со можност за дополнително зголемување на количините, инфорираат од Министерството за здравство. 

Повеќе...

Свети Кипријан и девицата Јустина

Според календарот на МПЦ денес се одбележува споменот на  Свети Андреј Јуровдив, Светиот Кипријан и девицата Јустина и Светите маченици Давид и Константин. 

Повеќе...

Суспендираи голем дел од летовите на Визер

 

Сусппендираи голем дел од летовите на Визер.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK