Чет06212018

Последна промена04:38:54 PM

Back Вие сте на: Home Вести Македонија

25 Јануари роденденот на Тоше

Да беше жив денеска нашиот Тоше ќе полнеше 33 години.Тодор „Тоше“ Проески (25 јануари 1981 - 16 октомври 2007)— најпознат македонски пејач и една од најголемите ѕвезди на балканската музичка сцена, каде што е доживуван како заштитен знак на Македонија.

Повеќе...

6000 слободни работни места на “џоб маркетот “

Над 6000 работни места во земјава во моментов се празни и се огласени во Агенцијата за вработување. Новиот портал на Агенцијата или првиот македонски џоб маркет ги следи сите огласи на цела територија на државата.

Повеќе...

Двојно зголемен бројот на заболени од грип

Во Македонија е зголемен бројот на заболени од грип, бидејќи оваа сезона се евидентирани вкупно 3.328 лица, а само последната недела од 13 до 19 јануари годинава грипосани се 1.385 лица. Тоа е за 85,2 отсто повеќе од истиот период лани кога имало 748 болни од инфлуенца.

Повеќе...

Пратеникот Николоски со претседателот Вељаноски во Хрватска

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски денеска ќе престојува во официјална посета на Република Хрватска на покана од неговиот хрватски колега Јосип Леко. Во делегацијата се наоѓа и пратеникот во македонското собрание Александар Николоски.

Повеќе...

Матурантите на екстерно тестирање

Денеска и во петок околу 20.000 матуранти полагаат испит за екстерно тестирање. Предметите за екстерното тестирање беа објавени во неделата, на 19 јануари. Исто така, проверка ги очекува и околу 3.000 наставници, за кои екстерното тестирање треба да покаже дали правилно оценувале.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK