Пет05242019

Последна промена07:37:40 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Заседава Советот на безбедност

Мендух Тачи не се појави на состанокот на Советот на безбедност кој го свика претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Партијата ДПА ја претставува Имер Алиу, пратеник.

Повеќе...

Jанкуловска: Полицијата наиде на жесток отпор од терористите

Жарко Кузмановски роден 1981 година од Брвеница Тетово,Ненад Серафимовски роден 1987 година од Зубовце Гостивар, припадник на Единицата за специјални задачи,Сашко Самојлоски роден 1982 година од Брвеница – Тетово, припадник на Единицата за брзо распоредување. И уште двајца припадници на специјалните единици се хероите кои денеска ги дадоа животите за Република Македонија.

Повеќе...

Томина Недела – неделата по Велигден

Првата недела по Велигден се вика Томина недела и е посветена на светиот апостол Тома.

Повеќе...

Груевски реизбран за лидер на ВМРО ДПМНЕ

Никола Груевски е реизбран за лидер на ВМРО ДПМНЕ. На своето членство му вети силна и просперитетна Македонија, а на опозицијата и понуди договор за меѓупартиски консензус за пет теми кои не смеат да бидат дел од дневната политика и меѓусебните препукувања.

Повеќе...

Благоец-празник на радостната вест и на пролетната убавина

Празникот Свето Благовештение, меѓу народот познат како Благовец, Благоец, Блошчојне и сл. се смета за тежок празник. некои дури го сметаат за голем празник како Велигден поради што се вели: „Благовец, прв Велигден”.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK