Нед09202020

Последна промена10:43:08 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

До 2 ри септември истекува рокот за нова влада

Рокот за поднесување на предлогот за избор на нова Влада истекува на 2 септември. Откако во петокот беше избран Талат Џафери за претседател на Собранието, сега се очекува во наредните денови да биде закажана и седницата за избор на новата влада.

Повеќе...

Вакцината против корона нема да биде задолжителна

Оксфордската вакцина што ќе ја произведува фармацевтскиот гигант „Астра Зенека”, моментно е во третата фаза од клиничкото испитување.

Повеќе...

Преображение Господово - еден од големите Христови празници

Празникот Преображение на Господ Исус Христос се слави секоја година на 19 август, односно 6 август според Јулијанскиот календар. На овој ден се прославува преображението на Христос на планината Тавор, кога Господ се појавил во сета Негова слава пред апостолите Петар, Јаков и Јован.

Повеќе...

Наставата ќе се одвива онлајн со некои исклучоци

Од 81-вата седница на Владата: Наставата ќе се организира онлајн со неколку исклучоци; Се менува стратегијата за тестирање и ослободување од изолација за лицата со позитивен ПЦР; Пензиите и социјалната помош и за август ќе се исплаќа по групи....

Повеќе...

Откривање и пренос на моштите на Св. архиѓакон Стефан

Денеска се прославува празникот Откривање и пренос на моштите на Св. архиѓакон Стефан.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK