Чет01192017

Последна промена01:29:52 PM

Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан

Денеска, на третиот ден Божиќ, по празникот Рождество Христово, православните христијански верници го слават споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан.

Повеќе...

Втор ден Божиќ - Собор на Пресвета Богородица

Втор ден Божик 08 јануари,  црквата го слави  Собор на Пресвета Богородица. Црквата утврдила веднаш после Христовото раѓање  да се слават и учесниците во настанот што се празнува.

Повеќе...

Забрана за товарни возила кон Буково, Стража и Ќафасан

Патниот правец од Штипска петља до Катланово целосно е затворен за сите видови на патнички и товарни возила.

Повеќе...

Галичица недостапна, Стража и Плетвар отворени за камиони

И оваа зима, убавините на Галичица остануваат недостапни за охриѓани и туристите. Патниот правец кој води до Галичица и излетничкото место Корита и оваа година ќе остане неисчистен од снег. Се нормализира сообраќајот кон планинските превои во регионов. Така, според соопштението на АМСМ, се укинуват забраните за тешки товарни возила на Стража и Плетвар.

Повеќе...

Бадник ден пред Божиќ

За верниците од христијанска вероисповед Божик е еден од трите најголеми празници кога според христијанското верување роден е Синот божји Исус Христос.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK