Нед12092018

Последна промена11:17:42 AM

Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Стечајците може да поднесуваат барање за надомест

Тече рокот за примање на барањата за обесштетување на стечајците. Сите лица кои останале без работа во периодот од 2000 до 2004 година, имаат 25 години стаж и работеле во фирми со државна или делумно државна сопственост треба да се пријават во Агенцијата за вработување, пишува денешен Вечер.

Повеќе...

Денеска е Задушница

Задушници се деновите во кои според народните верувања душите на покојните претци и блиски доаѓаат од оној свет кај своите блиски барајќи од нив храна, пијалак, затоплување, чистење (капење).

Повеќе...

15 000 болни од грип , пет починаа

И  во февруари продолжува да расте бројот на заболени од грип во земјава. Во периодот од 10 до 16 февруари годинава 3.975 лица заболеле од инфлуенца, што споредено со истиот период лани е за 51,1 отсто повеќе, пишува денешен Вечер.

Повеќе...

На изборите за првпат обележување со маркер пенкало

На претстојните претседателски избори закажани за 13 март, македонските гласачи, за првпат ќе мора да бидат обележани со видливо наместо со невидливо мастило.

Повеќе...

Граѓаните да се “побараат“ во ибирачкиот список

Досегашните изборни активности за престојните претседателски избори се одвиваат во предвидените рокови со исклучок на дополнувањето на дел од општинските изборни комисии со нови членови, што требаше да се изврши до 14 февруари, информираат од МОСТ.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK