Вто12102019

Последна промена09:41:55 AM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Денес е Свети Тома

Еден од Дванаесетте големи апостоли. Со неговиот сомнеж во воскресението на Господ Исус Христос беше придобиена нова потврда за тој чудесен и спасоносен настан. Имено, воскреснатиот Господ повторно им се јави на учениците за да го увери Тома.

Повеќе...

Тоше и Јас – потресна исповед на Игор Џамбазов во знак на сеќавање на Тоше

Што да се каже или напише за Тоше?

Што не е кажано или напишано за Тоше?

 

Или пак, во оваа ера на жолт печат и инстант небулози,

повеќе нема место за, искрени и чесни души каква што беше неговата.

Повеќе...

18 повредени лица во сообраќајка кај Кичево

Шест тешко повредени лица се префлени во болницата "Св. Еразмо" во Охрид по сообраќајната незгода што рано утрово се случи на регионалниот пат Кичево-Осломеј.

Повеќе...

Кога стартува зимското сметање на времето?

Во недела, 26.10.2014 година, во 3 часот наутро, завршува летното и започнува зимското (вистинско, реално) сметање на времето. Точно во 03 часот, стрелките на часовниците ќе треба да се вратат за еден час наназад, односно да покажуваат 02 часот. Зимското време ќе трае се до 29 март 2015 година, кога повторно ќе се премине на летно сметање на времето.

Повеќе...

11 Октомври – Ден на народното востание

Денeс е 11 октомври денот  на востанието на Македонија. Ден на народното востание на македонскиот народ  и  државен празник.  Востанието е против фашизмот и со тоа започнува борбата за ослободување на македонскиот народ. Тоа е важен меѓник во борбата за самобитност и самостојност на македонскиот народ. Со својата вооружена борба, Македонија не станала квислиншка територија, туку, напротив, жешко подрачје за окупаторот и дала свој придонес во победата над фашизмот во Втората светска војна.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK