Саб07202019

Последна промена05:21:16 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Втор уписен рок во средните училишта

Во средните училишта низ Македонија денеска е втор уписен рок и нова можност  за осмоодделенците кои не се запишаа во средно на двете пријавуња во јуни. 

Повеќе...

Нашата армија-симбол за мирот, слободата и безбедноста на граѓаните

 „Армијата НА Република Македонија постои за да ја чува нашата слобода, територијален интегритет и суверенитет, за нашите најмили да не се плашат од војната, да имаат безгрижно детство, да го чува македонскиот модел на соживот, постои за македонското стопанство да се развива и да напредува, рече претседателот на Република Македонија и врховен командат на вооружените сили Ѓорге Иванов на централната свеченост по повод денот на Армијата на Република Македонија што денес се одржа во Охрид.

Повеќе...

Република Македонија ги слави двата Илиндена

Денес  Република Македонија слави 111 години од Илинденското востание и 70 години од Првото заседание на АСНОМ. Прославите на двата историски Илиндена традиционално се одбележуваат со народни собири на Мечкин Камен во Крушево и во Меморијалниот комплекс АСНОМ во Пелинце.Денот на Републиката оваа година се одбележува под мотот „Од сон до Сонце“.

Повеќе...

Утре ден на жалост во Вевчани

Општина Вевчани по повод немилиот настан и трагичната смрт на двајцата свои сограѓани го прогласи 16.08.2014 год. (сабота) за ден на жалост.

Повеќе...

„Од сон до сонце“ мото на годинешното одбележување на 2 Август

„Од сон до сонце“ е мотото под кое оваа година ќе биде одбележан најголемиот македонски празник – 2 Август, на кој се слави јубилеј 70 години од АСНОМ и 111 години од Илинденското востание.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK