Нед01192020

Последна промена10:22:07 AM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Кога стартува зимското сметање на времето?

Во недела, 26.10.2014 година, во 3 часот наутро, завршува летното и започнува зимското (вистинско, реално) сметање на времето. Точно во 03 часот, стрелките на часовниците ќе треба да се вратат за еден час наназад, односно да покажуваат 02 часот. Зимското време ќе трае се до 29 март 2015 година, кога повторно ќе се премине на летно сметање на времето.

Повеќе...

18 повредени лица во сообраќајка кај Кичево

Шест тешко повредени лица се префлени во болницата "Св. Еразмо" во Охрид по сообраќајната незгода што рано утрово се случи на регионалниот пат Кичево-Осломеј.

Повеќе...

Отпочнува вакцинацијата против сезонски грип

Од 15 месецов, во земјава отпочнува вакцинацијата против сезонски грип. Во Република Македонија увезени се 31.000 дози вакцина против грип кои до крајот на оваа недела ќе бидат  дистрибуирани во сите центри за јавно здравје во државата.

Повеќе...

11 Октомври – Ден на народното востание

Денeс е 11 октомври денот  на востанието на Македонија. Ден на народното востание на македонскиот народ  и  државен празник.  Востанието е против фашизмот и со тоа започнува борбата за ослободување на македонскиот народ. Тоа е важен меѓник во борбата за самобитност и самостојност на македонскиот народ. Со својата вооружена борба, Македонија не станала квислиншка територија, туку, напротив, жешко подрачје за окупаторот и дала свој придонес во победата над фашизмот во Втората светска војна.

Повеќе...

Поголеми казни и нови правила во сообраќајот

Од денес стапува на сила новиот закон за безбедноста на патиштата во сообраќајот. Новиот закон предвидува повисоки казни за прекршоците сторени од сите учесници во сообраќајот - возачите, пешаците и велосипедистите.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK