Чет08222019

Последна промена05:13:16 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Поевтини цени на бензините

Од ноќеска на полноќ, стартуваа новите-поевтини цени на бензините во земјава.  Малопродажната цена бензините и на екстралесното масло за домаќинство се намалуваат за еден денар, додека дизелот поевтинува за денар иполовина. Новата цена на дизелот изнесува 66 денари за литар, а на екстралесното масло за домаќинство 55 денари. 

Повеќе...

Втор уписен рок во средните училишта

Во средните училишта низ Македонија денеска е втор уписен рок и нова можност  за осмоодделенците кои не се запишаа во средно на двете пријавуња во јуни. 

Повеќе...

Утре ден на жалост во Вевчани

Општина Вевчани по повод немилиот настан и трагичната смрт на двајцата свои сограѓани го прогласи 16.08.2014 год. (сабота) за ден на жалост.

Повеќе...

Нашата армија-симбол за мирот, слободата и безбедноста на граѓаните

 „Армијата НА Република Македонија постои за да ја чува нашата слобода, територијален интегритет и суверенитет, за нашите најмили да не се плашат од војната, да имаат безгрижно детство, да го чува македонскиот модел на соживот, постои за македонското стопанство да се развива и да напредува, рече претседателот на Република Македонија и врховен командат на вооружените сили Ѓорге Иванов на централната свеченост по повод денот на Армијата на Република Македонија што денес се одржа во Охрид.

Повеќе...

Република Македонија ги слави двата Илиндена

Денес  Република Македонија слави 111 години од Илинденското востание и 70 години од Првото заседание на АСНОМ. Прославите на двата историски Илиндена традиционално се одбележуваат со народни собири на Мечкин Камен во Крушево и во Меморијалниот комплекс АСНОМ во Пелинце.Денот на Републиката оваа година се одбележува под мотот „Од сон до Сонце“.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK