Сре02262020

Последна промена08:05:13 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

11 Октомври – Ден на народното востание

Денeс е 11 октомври денот  на востанието на Македонија. Ден на народното востание на македонскиот народ  и  државен празник.  Востанието е против фашизмот и со тоа започнува борбата за ослободување на македонскиот народ. Тоа е важен меѓник во борбата за самобитност и самостојност на македонскиот народ. Со својата вооружена борба, Македонија не станала квислиншка територија, туку, напротив, жешко подрачје за окупаторот и дала свој придонес во победата над фашизмот во Втората светска војна.

Повеќе...

Отпочнува вакцинацијата против сезонски грип

Од 15 месецов, во земјава отпочнува вакцинацијата против сезонски грип. Во Република Македонија увезени се 31.000 дози вакцина против грип кои до крајот на оваа недела ќе бидат  дистрибуирани во сите центри за јавно здравје во државата.

Повеќе...

20 години од атентатот врз Киро Глигоров

На 3 октомври 1995 година, беше извршен неуспешен атентат врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров. Тој го преживеа атентатот со тешки повреди во главата.

Повеќе...

Поголеми казни и нови правила во сообраќајот

Од денес стапува на сила новиот закон за безбедноста на патиштата во сообраќајот. Новиот закон предвидува повисоки казни за прекршоците сторени од сите учесници во сообраќајот - возачите, пешаците и велосипедистите.

Повеќе...

200 евра казна за возачите кои не внимаваат на пешачки премин

Поригорозните казни предвидени со законските измени за безбедност во сообраќајот треба да придонесат за поголема дисциплина на учесниците во сообраќајот, со цел намалување на жртвите на сообраќајните несреќи.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK