Нед12152019

Последна промена09:41:47 AM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Тројцата Свети архиереи

Светителите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст имаат секој свој посебен ден на празнување во месецот јануари. Но овој заеднички празник е востановен во 11 век за време на царот Алексиј Комнен.

Повеќе...

Од следниот месец повисоки пензии

Од март на пензионерите ќе им бидат исплатени пензии повисоки за 600 денари. Министерството за финансии, МТСП, ПИОМ и пензионерите ги усогласија пресметките за зголемување на пензиите.

Повеќе...

Паѓаат цените на становите

Се намалува изградбата на станови во земјава – покажуваат податоците на Државниот завод за статистика, а паѓаа и цените на становите, се вели во извештајот на НБРМ, пишува Фактор.

Повеќе...

Од денес нови цени на горивата?

Дали ќе поскапат горивата во земјава? Денес Регулаторната комисија за енергетија ќе ги објави новите, малопродажни цени на нафтените деривати.

Повеќе...

Свети Григориј Богослов, архиепископ Цариградски

Роден во Назијанз од татко Елин и мајка христијанка. Пред да се крсти учеше во Атина заедно со Св. Василиј Велики и со Јулијан Отстапник. Често му пророкуваше на Јулијан дека ќе биде отстапник од верата и гонител на Црквата, како што и стана.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK