Сре07152020

Последна промена03:46:28 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Денеска строг пост - отсекување на главата на Св. Јован Крстител

Празникот посветен на отсекувањето на главата на Свеи јован крстител секоја година се одбележува на 11 септември. Поради значењето на овој светец црквата прогласила строг пост.

Повеќе...

Нови цени, повторно поскапуваат на горивата

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на нафтените деривати кои започнуваат да важат од ноќеска на полноќ. Заради вчерашниот неработен ден, корекцијата на цените која вообичаено се случува секој втор понеделник, сега се прави во вторник.

Повеќе...

413 слободни работни места во југозападниот регион

Шест илјади слободни работни места има во земјава. Според најновите податоци на Заводот за статистика најголем дел од нив или скоро 2 300 се во  преработувачата индустрија, во која во исто време има најголем број на вработени.

Повеќе...

Честит 8 септември денот на нашата независност

Со низа културни, музички и спортски настани, во земјава се одбележува 8 Септември денот на независноста и осамостојувањето на Република Македонија.

Повеќе...

Успение на Пресвета Богородица - Голема Богородица

Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица е голем христијански празник кај православните, католиците и протестантите, посветен на смртта на Марија, мајката на Исус Христос.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK