Сре07152020

Последна промена03:46:28 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Денеска е Собор на 12 Апостоли- Павловден

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 јуни. Вториот ден од завршувањето на постот е празник на сите 12 Апостоли. Така и се вика празникот: Собор на 12 Апостоли, и тоа е нивен главен заеднички празник, слично како што има соборни денови и за свети Јован Крстител, за архангел Михаил итн.

Повеќе...

Денеска детали за хеликоптерската несреќа

Четири лица загинаа при уривањето на полицискиот хеликоптер доцна синоќа во близина на кванташкиот пазар во Струмица.

Повеќе...

Поскапува струјата

Од први јули струјата поскапува за 3,5% дознава Фактор. Регулаторната комисија за енергетика ги финиширала пресметките за корекција на цената на електричната енергија.

Повеќе...

Анализа: Зошто македонците масовно летуваат во Грција

Последниве неколку години граѓаните на Македонија масовно одат на летување кај нашиот јужен сосед, Грција. Околу ова се крева голема прашина, излегува национализмот, се поставуваат прашања зошто да се оди да се летува и да се оставаат парите кај нашиот најголем непријател, кој не ни признава ни име, а не не признава ни како народ.

Повеќе...

Собранието распиша оглас за 35 јавни функции

Собранието и Комисијата за прашања на изборите и именувањата распишаа оглас за пројавување интерес за ангажирање компетентни и високо мотивирани кандидати за повеќе јавни функции кои се во нивна надлежност.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK