Чет07182019

Последна промена03:51:29 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Продолжен притворот на Паско Кузман

Кривичниот суд во Скопје денеска донесе одлука да им се продолжи притворот за уште еден месец , на најголемиот број обвинети во “Фаланга 2”, меѓу кои е и директорот на Управата за заштита на културното наследство Паско Кузман.

Повеќе...

Пуштени во употреба хидроцентралите “Песочан 1” и “Песочан 2”

Денеска на реката Караорман над селото Песочан општина Дебарца, со пригодна свеченост во употреба беа пуштени две мини хидроелектрични централи “Песочан 1” и “Песочан 2”.

Хидроцентралите се приватна инвестиција на компанија од Скопје во вредност од 5 милиони евра.

Повеќе...

Инцидент во македонското собрание

Малку требаше вчерашната седница на Комисијата за транспорт и врски да заврши со физичка пресметка. Во напната атмосфера најнапред се случи вербална расправија помеѓу претседателот на комисијата Реџаил Исмаили и пратеникот од редовите на опозицискиот СДСМ Благоја Стојановски.

Повеќе...

Втор летен камп за учење на македонски јазик во Охрид

Деца од македонската заедница од соседството една недела ќе имаат интензивен курс по македонски јазик во Охрид. Семинарот е дел од проектот на владата “Далеку а блиску”, а целта е децата да го збогатат своето знаење но и да ја запознаат Македонија.

Повеќе...

До петок се очекува усоглсен извештај за декемвриските настани

Вчера не беше постигнат договор, но сите очекуваат до петок донесување на усогласен извештај за минатогодишните декемвриски настани во Собранието на Република Македонија. 
Петчасовниот состанок на членовите на Комисијата која ги расветлува случувањата од 24 декември,

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK