Нед07122020

Последна промена08:01:50 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Почна со работа новиот парламентарен состав

Во еден здив, за 15 минути пратениците во Собранието на Република Македонија, изгласаа оставка на пратеникот од НДП, Руфи Османи, неколку одлуки на предлог на претседателот на Сoбранието Трајко Вељаноски, а аминуваа и нов оглас за членови на Комисијата за лустрација, пишува Инфо.

Повеќе...

Земјата на Балканот се треси, синоќа 20 потреси

 

Околу 20 секундарни потреси се регистрирани во регионот по полноќ, а  најсилниот од нив е со магнитуда 4,5 по Рихтер, покажуваат податоците на Европската сеизмолошки центар.

Повеќе...

Поевтинија бензините дизелот остана со иста цена

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите цени на горивата – кај бензините има мало намалување на цените а дизелот останува со истата цена.

Повеќе...

Порасна бројот на живородени деца

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во првото тримесечје од 2014 година, во споредба со истиот период од претходната година, е зголемен за 4.4% и изнесува 5 635 живородени деца.

Повеќе...

715 слободни места на факултет за повозрасните

Министерството за образование и наука го објави конкурсот за запишување студенти во прва година на државните универзитети за повозрасни граѓани за 2014/2015 година. Новина во годинашниот, петти по ред конкурс од воведувањето на проектот, е тоа што возрасната граница за мажи е намалена од 45 на 35 години, а за жени од 35 на 30 години.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK