Чет02272020

Последна промена12:26:17 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Пратеникот Николоски со претседателот Вељаноски во Хрватска

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски денеска ќе престојува во официјална посета на Република Хрватска на покана од неговиот хрватски колега Јосип Леко. Во делегацијата се наоѓа и пратеникот во македонското собрание Александар Николоски.

Повеќе...

Двојно зголемен бројот на заболени од грип

Во Македонија е зголемен бројот на заболени од грип, бидејќи оваа сезона се евидентирани вкупно 3.328 лица, а само последната недела од 13 до 19 јануари годинава грипосани се 1.385 лица. Тоа е за 85,2 отсто повеќе од истиот период лани кога имало 748 болни од инфлуенца.

Повеќе...

Ден на прегратките... прегрнувајте се

Денес, 21 јануари  се одбележува и празнува светскиот ден на прегратката. Иако се празнува во повеќе земји во светот, 21 јануари е неофицијален празник кој започнал да се одбележува во Мичиген-САД во 1986 година.

Повеќе...

Матурантите на екстерно тестирање

Денеска и во петок околу 20.000 матуранти полагаат испит за екстерно тестирање. Предметите за екстерното тестирање беа објавени во неделата, на 19 јануари. Исто така, проверка ги очекува и околу 3.000 наставници, за кои екстерното тестирање треба да покаже дали правилно оценувале.

Повеќе...

Свети Јован Крстител

На 20. Јануари според календарот на МПЦ е ден посветен на СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ.  Со оглед дека главната улога на Свети Јован се оствари на денот на Богојавление, древната Црква денот по Богојавление му го посвети на неговиот спомен.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK