Чет02272020

Последна промена03:46:01 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Водокрст - Свети Јован Крстител

На 18 јануари се слави празникот Водокрст. ВОДОКРСТ е строг пост. Верниците денот го минуваат на леб и вода.

Повеќе...

Понеделник работен ден

Празникот Богојавление (Водици), 19-ти јануари, ќе биде неработен за граѓаните од православна вероисповед во Македонија, според Законот за празници на Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Повеќе...

Битката за ”Фершпед” денеска на вонредно собрание во Охрид

Во текот на денешниот ден ќе биде познато дали ќе има промени во структурата на менаџментот во компанијата “Фершпед”. Вонредното акционерско собрание кое се одржува во Охрид, е закажено за во 11 часот.

Повеќе...

Новина при регистрација на возилата

Од почетокот на годинава, на сила е новиот “Правилникот за формата, содржината, кавалитетот и начинот на поставување на налепница за извршена регистрација“ објавен и во службен весник на Република Македонија бр.99/13.

Повеќе...

Денес се празнува споменот на светиот архиѓакон Стефан

Денес, на третиот ден Божиќ, по празникот Рождество Христово, православните христијански верници го слават споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан. На третиот ден од Божиќ, христијанската православна црква му оддава слава на споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK