Саб01162021

Последна промена10:11:54 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Поднесување на даночни пријави до понеделник

Рокот за поднесување на Годишната даночна пријава (ПДД-ГДП) и на Годишниот даночниот биланс за персонален данок на доход (ПДД-ДБ) е 15 март, а бидејќи последниот рок паѓа во сабота (неработен ден), даночните обврзници своите пријави ќе можат да ги поднесат и на 17 март 2014 година (понеделник), како прв работен ден.

Повеќе...

7000 полицајци на обука за безбедни избори

МВР веќе отпочна со едукација на полициските службеници  за  непречено одвивање на целокупните изборни процеси во државата. Децентрализираната обука, како што нагласи министерката за внатрешни работи м-р Гордана Јанкулоска веќе е отпочната и ќе трае до петти април при што низ неа ќе поминат околу 7.000 полициски службеници.

Повеќе...

Ново зголемување на социјалната помош

Околу 35.000 домаќинства од месецов добиваат 5% повеќе средства со кои полесно ќе го поминат месецот, односно ќе добијат  подобри услови за живот.

Повеќе...

Преподобен Талалеј

Според житието Талалеј бил испосник сириски. Прво се подвизуваше во манастирот на Свети Сава Осветен, но потоа се насели на некои многубожечки гробишта прочуени по појави на демони и плашила.

Повеќе...

МВР ќе издава биометриски лични документи по брза постапка

Со цел да им излезе во пресрет на граѓаните кои сакаат да гласаат на претстојните избори а сеуште немаат биометриски лични документи или пак веќе им е истичен рокот, министерството за внатрешни работи ќе издава биометриски лични документи по брза постапка.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK