Пон11302020

Последна промена12:25:19 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Апчиња и витамини и на бензиска пумпа и во маркети

На бензинските пумпи и во колонијалните продавници ќе се продаваат лекови без рецепт за постарит од 12 години како: андол 300, парацетамол, ефералган со витамин Ц..., aспирин протект 100, aндол 100 и кардиопирин, лекови против агрегација на тромбоцити, линекс и линекс форте, како и лекови за искашлување, витамини, локални антисептици за уста и грло, дезинфициенси за надворешна употреба, вештачки солзи, лекови против киселини во желудник, лекови со активен јаглен и неколку други препарати.

Повеќе...

Пријавете небезбедна храна на бесплатен телефонски број

Агенцијата за храна и ветеринарство го стави во функција бесплатниот телефонски број 0800 3 22 22 наменет за потрошувачите на кој 24 часа може да се пријавуваат неправилности од областа на безбедноста на храната, здравствената заштита и благосостојбата на животните.

Повеќе...

7000 слободни работни места во земјава

Во земјава има околу 7.000 слободни работни места . Според податоците на Агенцијата за вработување, од вкупно 96.200 луѓе кои активно бараат работа, 77.003 се Македонци, а 13.209 се Албанци.

Повеќе...

Ќе се забрануваат звучниците во џамиите на Косово

Косово ќе забрани звучници во џамиите. Остри реакции беа предизвикани со нацрт законот за заштита од врева во Kосово, a најмногу спротивставувања имаше поради членот 4, кој во врева ги вбројува и апаратите од верските објекти.

Повеќе...

Сретение Господово

Според календарот на МПЦ денеска е Сретение Господово, еден од 12-те големи црковни празници, заедно со Рождество, Богојавление, Воскресение.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK