Пет12042020

Последна промена01:05:03 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Сретение Господово

Според календарот на МПЦ денеска е Сретение Господово, еден од 12-те големи црковни празници, заедно со Рождество, Богојавление, Воскресение.

Повеќе...

Пејнтер: Прием на Македонија во НАТО согласно пресудата од Хаг

Македонија останува најдобро подготвена за прием во НАТО, и тоа треба да се случи на самитот во Британија, согласно пресудата на Меѓународниот суд на правдата, оценува Сали Пејнтер, директор во консултантската куќа Блу Стар Стратеџис во Вашингтон, која советувала поголем број европски држави за приемот во НАТО.

Повеќе...

Свети Трифун - Ден на лозарите и виното

Денешниот ден се смета за  празник на лозарите – денот кога се закројува лозјето – празникот на винарите, на виното, на љубителите на овој пијалок на боговите.

Повеќе...

Македонија е 6-та држава по монетарна слобода

Стив Форбс, сопственикот и издавач на американското најпознато списание за економија „Форбс“, оценува дека Македонија е 6-та држава по монетарна слобода, на 16-то по заштитата на инвестициите и 46-та по трговската слобода, јавува дописникот на МРТ од Вашингтон. Македонија е рангирана на 36-то место од 100 најдобри земји во светот за бизнис.

Повеќе...

Тројцата Свети архиереи

Светителите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст имаат секој свој посебен ден на празнување во месецот јануари. Но овој заеднички празник е востановен во 11 век за време на царот Алексиј Комнен.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK