Саб01162021

Последна промена12:13:48 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Денеска е Задушница

Задушници се деновите во кои според народните верувања душите на покојните претци и блиски доаѓаат од оној свет кај своите блиски барајќи од нив храна, пијалак, затоплување, чистење (капење).

Повеќе...

На изборите за првпат обележување со маркер пенкало

На претстојните претседателски избори закажани за 13 март, македонските гласачи, за првпат ќе мора да бидат обележани со видливо наместо со невидливо мастило.

Повеќе...

Граѓаните да се “побараат“ во ибирачкиот список

Досегашните изборни активности за престојните претседателски избори се одвиваат во предвидените рокови со исклучок на дополнувањето на дел од општинските изборни комисии со нови членови, што требаше да се изврши до 14 февруари, информираат од МОСТ.

Повеќе...

15 000 болни од грип , пет починаа

И  во февруари продолжува да расте бројот на заболени од грип во земјава. Во периодот од 10 до 16 февруари годинава 3.975 лица заболеле од инфлуенца, што споредено со истиот период лани е за 51,1 отсто повеќе, пишува денешен Вечер.

Повеќе...

Апчиња и витамини и на бензиска пумпа и во маркети

На бензинските пумпи и во колонијалните продавници ќе се продаваат лекови без рецепт за постарит од 12 години како: андол 300, парацетамол, ефералган со витамин Ц..., aспирин протект 100, aндол 100 и кардиопирин, лекови против агрегација на тромбоцити, линекс и линекс форте, како и лекови за искашлување, витамини, локални антисептици за уста и грло, дезинфициенси за надворешна употреба, вештачки солзи, лекови против киселини во желудник, лекови со активен јаглен и неколку други препарати.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK