Чет07092020

Последна промена06:42:33 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

И урбанистички планови по електронски пат

Сите постапки за изготвување и одобрување на урбанистичките планови планирано е да се одвиваат по електронски пат, рече денеска министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, во своето обраќање на конференцијата „Вистински импакт за подобро владеење“.

Повеќе...

СМС пораки за презакажување на медицински преглед

Министерството за здравство со СМС пораки ќе ги потсетува пациентите дека преку системот "Мој термин" имаат закажано преглед во болница. Проектот ќе почне да се реализира од 16 декември годинава, а целта е пациентот да замине на време на закажаниот термин.

Повеќе...

Светски ден на инвалидните лица

3-ти Декември е светскиот ден на инвалидните лица.  Во Македонија има околу 7.000 евидентирани инвалидизирани лица, а во главниот град околу 1.750 лица. Во Охрид има неколку невладини организации што активно работаат на промовирање и актуелизирање на пристапот за еднакви можности за учество на хендикепираните лица во целокупното општествено живеење.

Повеќе...

Воведение на Пресвета Богородица- Пречиста

Денеска православните верници го празнуваат големиот христијански празник Мајката Божја Воведение на Пресвета Богородица или кај народот познат како  Пречиста.Овој празник спаѓа во дванаесетте големи празници. Тој  се смета за женски празник и повеќе го празнуваат младите жени, особено оние што уште немаат деца. 

Повеќе...

Македонското Собрание ги усвои измените на Законот за работни односи

Во рамки на денешната 77та седница на Собранието на Република Македонија, пратениците ги донесоа измените на Законот за работни односи.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK