Вто03022021

Последна промена04:11:35 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Македонија е 6-та држава по монетарна слобода

Стив Форбс, сопственикот и издавач на американското најпознато списание за економија „Форбс“, оценува дека Македонија е 6-та држава по монетарна слобода, на 16-то по заштитата на инвестициите и 46-та по трговската слобода, јавува дописникот на МРТ од Вашингтон. Македонија е рангирана на 36-то место од 100 најдобри земји во светот за бизнис.

Повеќе...

Свети Трифун - Ден на лозарите и виното

Денешниот ден се смета за  празник на лозарите – денот кога се закројува лозјето – празникот на винарите, на виното, на љубителите на овој пијалок на боговите.

Повеќе...

Од следниот месец повисоки пензии

Од март на пензионерите ќе им бидат исплатени пензии повисоки за 600 денари. Министерството за финансии, МТСП, ПИОМ и пензионерите ги усогласија пресметките за зголемување на пензиите.

Повеќе...

Тројцата Свети архиереи

Светителите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст имаат секој свој посебен ден на празнување во месецот јануари. Но овој заеднички празник е востановен во 11 век за време на царот Алексиј Комнен.

Повеќе...

Од денес нови цени на горивата?

Дали ќе поскапат горивата во земјава? Денес Регулаторната комисија за енергетија ќе ги објави новите, малопродажни цени на нафтените деривати.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK