Пет10222021

Последна промена06:47:18 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Училиштата подготвени за стартот на новата учебна година

Учебната 2012/ 2013 може да почне. Преку 90% од подготвителните активности во министерството за образование и општините се реализирани.

Завршија санациите и реновирањата во училиштата, обезбедени се новите учебници наменети од прво до трето одделение, завршија и корекциите на учебниците, изјави министерот за образование Спиро Ристески.

Повеќе...

Продолжен притворот на Паско Кузман

Кривичниот суд во Скопје денеска донесе одлука да им се продолжи притворот за уште еден месец , на најголемиот број обвинети во “Фаланга 2”, меѓу кои е и директорот на Управата за заштита на културното наследство Паско Кузман.

Повеќе...

Втор летен камп за учење на македонски јазик во Охрид

Деца од македонската заедница од соседството една недела ќе имаат интензивен курс по македонски јазик во Охрид. Семинарот е дел од проектот на владата “Далеку а блиску”, а целта е децата да го збогатат своето знаење но и да ја запознаат Македонија.

Повеќе...

Пуштени во употреба хидроцентралите “Песочан 1” и “Песочан 2”

Денеска на реката Караорман над селото Песочан општина Дебарца, со пригодна свеченост во употреба беа пуштени две мини хидроелектрични централи “Песочан 1” и “Песочан 2”.

Хидроцентралите се приватна инвестиција на компанија од Скопје во вредност од 5 милиони евра.

Повеќе...

Инцидент во македонското собрание

Малку требаше вчерашната седница на Комисијата за транспорт и врски да заврши со физичка пресметка. Во напната атмосфера најнапред се случи вербална расправија помеѓу претседателот на комисијата Реџаил Исмаили и пратеникот од редовите на опозицискиот СДСМ Благоја Стојановски.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK