Саб08192017

Последна промена02:47:48 PM

Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Топлотен бран и жолта фаза утре во Македонија

По најавите на УХМР дека Македонија утре ќе биде под влијание на топлотен бран од жолта фаза, Министерство за здравство препорачува избегнување директна сончева изложеност и престој на отворено од 11 до 17 часот, носење светла и лесна облека, заштитни очила и капа, консумирање лесна храна и течности, најдобро обична вода и избегнување алкохолни пијалаци.

Повеќе...

Туризмот во Македонија интересен за земјите од Блискиот исток

Туризмот е грана што е во фокусот на интерес на претставниците на повеќе бизнисмени од Блискиот Исток, кои денеска имаа средба со вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев.

Повеќе...

Пред нас се 94 дена лето

Од денеска, 172-от ден во годината, календарски започнува летото. Во Македонија и на северната хемисфера на Земјата, летото отпочна утрово во 06 часот и 24 минути. Во истовреме, на јужната полутопка настапи зимата. Денешниот прв летен ден е најдолг во годината и ќе трае 15 часа и 14 минути. Летото ќе трае 94 дена, а ќе заврши на 22 септември кога почнува есента.

Повеќе...

Охриѓанецот Дамјан,ментор на „Krusevo Workshop 2017”

Ментор на третата музичка работилница во Спомен куќата на Тоше во Крушево „Krusevo Workshop 2017”, е еден од најдобрите македонски гитаристи  Дамјан Пејчиновски.  

Повеќе...

Започна школата по природно право

Во Куќата на Уранија,денеска беше отворена јубилејната 50-та Школа по природно право.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK