Пет01202017

Последна промена01:35:01 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Охрид го одбележа Денот на рибарите

Со еден и пол тон рибна чорба, греана ракија, вино, плашици и пача Охрид денес традиционално го одбележа Денот на рибарите.

Повеќе...

„Гир Риг“ го поддржа лекувањето на Трајче Целески

 „Гир Риг“, како општествено одговорна компанија, со салони за мебел во Охрид, Битола, Кичево и Струга, ќе се приклучи во акцијата за помош на нашиот сограѓанин Трајан Целески-Тачо, кој боледува од тумор Астроцитома, а кој итно треба да се оперира во Италија, информираат од компанијата.

Повеќе...

Фотогалерија: Богојавление Водици 2017

Празикот Богојавление Водици во Охрид помина величествено. Традиционално се одржа и масовно крштевање на Сараиште. 

Повеќе...

Македонија интересна за британските тур оператори

Со број 19 денес во Лондон, во конференцискиот центар Олимпиа, Македонија се претставува на Конференцијата за Активен туризам и бизнис, со понудата којашто ја подготви посебно за овој настан Агенцијата за Промоција и поддршка на туризам на Република Македонија.

Повеќе...

Фудбалерите на Пелистер пливаа во Охридското езеро

Фудблареите на ФК Пелистер од Битола денес пливаа по светиот крст во водите на Охридското езеро. Велат после победата на Шкендија се искапиле за здравје.

Повеќе...

Вонредна прогноза: Од понеделник обилни врнежи

Од понеделник целата земја ќе потпадне под влијание на засилено јужно воздушно струење и топла и влажна воздушна маса.

Повеќе...

Охриганец го фати крстот во Скопје

Бобан Павловски од Охрид беше најсреќниот од сите оние кои денеска скокаа по Светиот крст во водите на Вардар во Скопје.

Повеќе...

Денот на рибарите ќе се одбележи точно на пладне

 Денес  ќе се одбележи Денот на рибарите.

Повеќе...

Петар Рупе е среќниот фаќач на крстот

Петар Рупески е среќниот фаќач на крстот во ладните езерски води.

Повеќе...

ФОТО: Сообраќајка кај Рача

Тешка сообраќајка се случи попладнево во 16 часоти 30 минути на регионалниот пат Охрид-Св.Стефан. Како што информира Стефан Димоски портпарол на СВР Охрид, едно лице е повредено и задржано во Општата болница во Охрид. Повредениот е надвор од животна опасност, нагласи Димоски.
Во возилото бил само возачот кој од засега неутврдени причини излетал од патот и удрил во електричен столб по што се превртело.
По овластување на Јавен обвинител, на местото на сообраќајната незгода направен е увид од полициски екипи при што немаше застој на сообраќајот, информира портпаролот Димоски.

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK