Нед01192020

Последна промена03:48:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

За Рупе крст со бисери и крст од филигран со рубини

Охридските репрезентативни изработувачи на бисери и филигран по традиција го даруваа среќниот фаќач на крстот.

Повеќе...

ФОТО: Најмладите капачи чувари на традицијата

Во Охрид , каде Водици е празник над празниците верниците се капат од најмали нозе.

Повеќе...

Охридскиот плоштад полн како никогаш! Незаборавен концерт на Грашо

Преполн плоштад, илјадници расположени охриѓани и голем број туристи, прекрасна музика, весела атмосфера.

Повеќе...

ФОТО: Илјадници верници на осветувањето на водите на Охридското езеро

Повеќе од десет илјади граѓани денеска беа дел од Богојавленскиот водосвет и традиционалното фрлање на Светиот крст во водите на Охридското Езеро по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици во Охрид.

Ниските температури и студената вода, не беа пречка за неколку стотина верници кои запливаа по светиот крст во осветените езерски води. Најсреќен помеѓу нив беше Петар Рупески, кој годинава го фати крстот по петти пат.

-Иако ми е петти пат имам чувство дека го фатив крстот по прв пат, под големи импресси сум. Се надевам дека и оваа година, како и изминатите ќе ми донесе многу успех и среќа. Годинава очекуваме зголемување на фамилијата што е посебна радост, посакувам здравје и успех кај сите фамилии и сите христијани кои го слават празникот Водици, истакна 30-годишниот Рупески.

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески во името на Општина Охрид на среќниот фаќач на крстот му подари осветена икона од Свети Јован Крстител и пригодни подароци.

-Упатувам честитки до Петар Рупески и упатувам честитки до сите верници кои го прославуваат праникот Богојавкление-Водици. Задоволен сум од организацијата на годинешната манифестација и тоа што се помина во најдобар ред. Оваа манифестација е од исклучително значење за нашиот град и вистинска радост за охриѓани, за нашите гости и за целиот православен свет. Годинава се потрудивме да обезбедиме и соодветна забавна програма која значително придонесува за надополнување на целокупната празнична атмосфера. Вчеравечер на градскиот плоштад концерт имаше балканска ѕвезда Петар Грашо и овој музички настан привлече многубројна публика, рече градоначалникот Георгиески.

Чествувањата и обичаите поврзани со Водици во Охрид, продолжуваат и утре на 20-ти јануари со Денот на рибарите, односно прославувањето на празникот Свети Јован Крстител. Уникатната манифестација со традиционалното капење на рибарите и годинава ќе биде надополнета со повеќе културни и забавни содржини и концерт на македонската фолк ѕвезда Миле Кузманоски.

И оваа година се организира подготовка на рибна чорба во голем казан, која ќе биде послужена на сите гости. Оваа манифестација ќе се одржи напладне на Градскиот плоштад.

Богојавление – Водици

Денес 19 јануари макдонската православна црква го одбележува глемиот христијански празник Водици Богојавление ден посветен на Христовото крштение. 

Повеќе...

Поволна безбедносна состојба за Водици во Охрид


Богојавление Водици во Охрид помина без безбедносни проблеми.

Повеќе...

Пронајдено безживотно тело во Климештани

Починатиот имал повреди на главата.

Повеќе...

Петар Рупе по петти пат го фати Светиот крст во Охрид

  Петар Рупе од Варош  е среќниот фаќач на Светиот крст во Охридското езеро.

Повеќе...

Ограбена аптека во Охрид

Полицијата го бара сторителот.

Повеќе...

Врачена наградата за хуманизам

Во очи  на  спроти големиот христијански празник, Богојавление – Водици во куќата на Уранија во Охрид свечено беше доделена светската награда за хуманизам на добитникот за 2020 година, академик Георги Старделов.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK