Вто05222018

Последна промена03:20:21 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид ФОТО: Стотици верници во манастирот Свети Наум Охридски

ФОТО: Стотици верници во манастирот Свети Наум Охридски

Сподели

Стотици верници претпладнево го посетија манастирот Свети Наум Охридски.

Најголем број граѓани од регионот, кои пристигнаа со бродовите Александрија 1 и 2, што за празникот традиционално пловат по симболична цена. Манастирот и во зима наликува на рајска градина, во која околу вас се шетаат бројните пауни. Верниците палеа свеќи за здравје и се поклонија на гробот на големиот светител, лекар, исцелител Чудотворецот Свети Наум Охридски. Голем дел од верниците на овој празник слават слава или именден, па се пеат  погачи и лебчиња во дворот на манастирот. 

Охриднет низ фотографии ве носи на празникот во манастирот Свети Нааум:

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK