Вто05222018

Последна промена12:49:46 AM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид Коселскиот регион бил епицентарот на земјотресите

Коселскиот регион бил епицентарот на земјотресите

Сподели

Два силни земјотреси го „дрмаа“ југозападниот дел од Македонија и Охрид ноќеска и рано утрово. Првиот во 02 часот а вториот во 08 часот.

Според Европската сеизмолошка опсерваторија (ЕМСЦ) јачината на земјотресот изнесува 4.1 степен.Епицентарот на земјотресот е 12 километри од Ресен, односно 8 километри од селото Косел.Земјотресите што силно беа почувствувани во Охрид, предизвикаа страв кај охриѓани посебно кај оние што живеат во погорните катови од стамбените згради. Дел од нив, извесно време ги напуштиле становите излегувајќи во дворовите а дел од граѓаните, своите емоции ги споделуваа на ФБ.
Инаку, не престанува да се тресе тлото по силниот земјотрес кој деновиве го погоди грчкиот остров Лезбос.најсилниот потрес бил со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала. Овој земјотрес бил почувствуван и на територијата на Турција.Во оваа недела дури три земјотреси кои се случиле на грчките острови биле силно почувствувани и на територијата на Турција.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK