Пет10192018

Последна промена10:41:53 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид Дождот го подигна нивото на Охридското езеро

Дождот го подигна нивото на Охридското езеро

Сподели

Денес Охридското езеро се наоѓа на 693,23 м. надморска височина, што е за 4 сантиметри повисоко од пред пет денови. 

 

Изминативе неколку месеци нивото ан Охридското езеро наближуваше до нултата точка, на само десетина сантиметри до минималната дозволена кота. Еколозите загрижено реагираа и бараа ЕЛЕМ да не го користе езерото како акумулација, но од компанијата тврдеа дека ниското ниво беше поради сушниот период.

Деновиве врнежите помогнаа да се подигне нивото на Охридското езеро. 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK