Вто11202018

Последна промена07:59:52 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид Детонаторски каписли пронајде полицијата во домот на охриѓанец

Детонаторски каписли пронајде полицијата во домот на охриѓанец

Сподели

Седумдесет експлозивни детонаторски каписли со кои е можно активирање на секундарни експлозиви, пронајде охридската полиција при претрес во домот на 59 годишен охриѓанец. Тој заработил кривична пријава.

Според соопштението од Канцеларијата за односи со јавноста во СВР Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи”, криминалистичката полиција при СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.М. (59) од Охрид.

-При извршен претрес во неговиот дом, пронајдени се и одземени седумдест иницијални каписли што сега пријавениот неовластено ги поседувал. По извршено вештачење со анализа на експлозивни средства во Министерството за внатрешни работи во Скопје, утврдено е дека тие претставуваат детонаторски каписли, соопшти портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK