Сре11212018

Последна промена03:55:14 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид Промоција на книгата за градската фамилија „Мишеви“

Промоција на книгата за градската фамилија „Мишеви“

Сподели

На 9ти декември (сабота) со почеток во 17:00 часот во градската библиотека во Охрид ќе се одржи промоцијата на книгата првенец на охриѓанката Вера Митеска - „Охридската фамилија Мишеви“.

 

Се работи за збирка раскази, анегдоти и случки кои што авторката ги има собрано во текот на последните 15 години за фамилијата Мишеви и нивните сродни фамилии. Збирката открива детали за тоа како изгледал животот во Охрид кон крајот на 19тиот век и почетокот на 20тиот. Во ова мало патешествие во минатото можеме да дознаеме многу за културното миле и социо-,економскиот живот во градот.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK